ترانزیت کالا از گمرک آستارا ۶۳ درصد افزایش یافت

ترانزیت کالا از گمرک آستارا ۶۳ درصد افزایش یافت

به گزارش امید نویس؛ دکتر کریم رسولی روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طی هشت ماه گذشته ۵۳۴ هزار و ۵۹۱ تن کالای غیرنفتی به ارزش ۳۰۱ میلیون و ۸۷ هزار و ۱۶۵ دلار از طریق اداره کل گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

وی ادامه داد: این مقدار صادرات کالاهای غیرنفتی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، از نظر وزن تغییر نداشته اما از حیث ارزش دلاری ۲۸ درصد رشد را تجربه کرده است.

وی درباره واردات کالا از مرزهای سه گانه آستارا نیز تصریح کرد: طی هشت ماه گذشته ۱۳۹ هزار و ۹۸۳ تن کالا به ارزش ۹۸ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۴۸۸ دلار از طریق اداره کل گمرک آستارا به کشور وارد شده است.

مدیرکل گمرک آستارا در رابطه با تعداد اظهارنامه های ورود موقت کالا از اول سال جاری تا آذرماه گفت: در این مدت به ۱۹ هزار و ۳۱۶ فقره اظهارنامه به ارزش سه میلیارد و ۶۴ میلیون و ۹۴ هزار و ۴۱۱ دلار پروانه ورود موقت صادر شده است.

به گفته رسولی این میزان اظهارنامه ورود موقت کالا در قیاس با زمان مشابه در سال قبل، از نظر تعداد ۴۱ درصد و از حیث ارزش کالا ۴۰ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک آستارا افزود: گمرک آستارا از سال ۹۷ شبانه روزی شده و از شهریور امسال گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر این شهرستان نیز فعال گردیده است و گمرک در بارانداز راه آهن آستارا نیز دایر است و ۳۰ رویه گمرکی در مرزهای سه گانه این شهرستان عملیاتی می شود.

او این را نیز اضافه کرد که مرزهای زمینی، دریایی و ریلی آستارا ظرفیت عبور ۳۰ میلیارد دلار کالا در سال را دارند و این امر با اتصال راه آهن آستارا به ریل رشت محقق خواهد شد.

پیشتر ابوالقاسم یوسفی نژاد ناظر گمرکات گیلان اعلام کرده بود که ۸۰ درصد صادرات این استان از طریق مرز آستارا صورت می گیرد و باید پل دوم در مرز زمینی آستارا ساخته شود تا کمترین توقف را در صادرات و ترانزیت کالاها داشته باشیم.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و ترانزیت خارجی است.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.