خیاط تالشی با دور زدن کرونا برای ۳۷ نفر شغل ایجاد کرد

خیاط تالشی با دور زدن کرونا برای ۳۷ نفر شغل ایجاد کرد

به گزارش امید نویس این خیاط تالشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خود را متولد سال ۶۴ معرفی کرد و از ۱۰ سال سابقه فعالیت خود در حرفه دوزندگی و خیاطی خبر داد و گفت: به همراه همسرش دوره های مهارت خیاطی را فراگرفته و این حرفه را به ده ها نفر دیگر آموزش داده است.

به گفته علی نیا کارگاه خیاطی او در وضعیت قرمز شیوع کرونا تعطیل شده بود و از سوی دیگر تاثیر منفی کرونا بر کسب و کار و اجاره بهای کارگاه، مایه دردسر شده بود تا اینکه به فکرش زد چرخ های خیاطی را به خانه ها ببرد و حرفه خود را به صورت زنجیره شغلی در سطح شهر مدیریت کند.

این چنین شد که او تهدید کرونا برای حرفه اش را به فرصت تبدیل و با تمرکز بر فعالیت در خانه ها، برای ۲۷ نفر به صورت مستقیم اشتغال خانگی ایجاد کرد و اکنون که با لحاظ شرایط زرد کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی، کارگاه خیاطی اش نیز فعال شده است، حدود ۱۰ نفر نیز در داخل کارگاه به دوخت و دوز مشغول هستند.

این جوان کارآفرین گفت: چرخ خیاطی مورد نیاز حدود نیمی از آن ۲۷ خیاط و دوزنده را خودم خریداری کرده و در اختیار آنها قرار دادم و بقیه خیاطان نیز چرخ ها و ابزارهای لازم را خودشان تهیه کرده اند.

علی نیا به افزایش تقاضا از سوی دستگاه های اداری و بخش خصوصی برای دوخت انواع لباس و کاور اشاره و اضافه کرد : به اتفاق همکارانم لباس های نیروهای آتش نشانی، جایگاه های سوخت، انواع لباس نسوز، کاور اداره کار، لباس پلیس، انواع لباس ورزشی و پیش بند را می دوزیم و هر سفارش دیگری را نیز می پذیریم.

خیاط تالشی به رضایت خود، همسرش و خیاطان دیگر از این حرفه و درآمد آن اشاره و یادآوری کرد: کارهای مربوط به برش پارچه ها و مقدمات دوخت آنها را در کارگاه انجام می دهیم و سپس برای دوخت و دوز به خانه ها منتقل می کنیم و بعد از پایان کار، دوباره به کارگاه برمی گردانیم تا بسه بندی شده و به متقاضی تحویل یا ارسال شود.

به گفته او بیشتر خیاطان فعال در خانه ها بانوان هستند و همسر وی برای انتقال پارچه های برش داده شده و تحویل لباس های آماده با آنها در ارتباط است و خیاطان مرد نیز با خود آقای علی نیا ارتباط کاری دارند.

او به ضرورت تامین تسهیلات ارزان قیمت برای توسعه زنجیره شغلی خود اشاره و خاطرنشان کرد: پنج سال قبل ۴۰۰ میلیون ریال وام دریافت کرده بودم و آن را تسویه حساب کرده ام و اکنون به ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای اشتغالزایی بیشتر نیاز دارم.

وی به بیمه بودن سه نفر از خیاطان در کارگاه اشاره کرد و قول داد در صورت تامین وام و توسعه کار، بقیه همکاران خیاط را زیر پوشش بیمه ببرد تا آنها نیز بدون دغدغه به حرفه خود مشغول باشند.

علی نیا اشتغالزایی برای ۱۲ متقاضی کار خیاطی در زندان و ۱۲ نفر از افراد تحت پوشش اداره بهزیستی را از برنامه های خود اعلام کرد که در صورت تامین تسهیلات، زمینه کار و درآمدزایی را برای آنها فراهم خواهد کرد.

خیاط تالشی با دور زدن کرونا برای ۳۷ نفر شغل ایجاد کرد

حمایت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کارآفرینان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تالش اشتغالزایی داور علی نیا را مصداق طرح پشتیبان این اداره اعلام کرد و گفت: در قالب طرح پشتیبان از ایده های کارآفرینی و درآمدزایی جوانان و افراد خلاق حمایت می کنیم.

داوود قوی پنجه به قصد خود از حمایت مالی از این خیاط جوان تالشی اشاره و خاطرنشان کرد: مقدمات معرفی او به اداره کل برای تخصیص تسهیلات لازم انجام شده است و به زودی به همراه کارشناس اعزامی از استان، از کارگاه مرکزی و زنجیره شغلی او در تالش بازدید خواهیم کرد.

وی پوشاک تولیدی در کارگاه های تولید پوشاک تالش را در حد تامین نیاز داخلی و محلی دانست و بر برندسازی این قبیل تولیدات برای توفیق در بازاریابی و پایداری اشتغال و درآمد تاکید کرد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تالش از جوانان و افراد خلاق و دارای ایده اشتغالزایی دعوت کرد برای بهره مندی از طرح پشتیبان و عملیاتی کردن ایده خود به این اداره مراجعه کنند.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.