بیش از ۱۶ هزار نفر در تست بالینی واکسن اسپایکوژن شرکت کرده اند

بیش از ۱۶ هزار نفر در تست بالینی واکسن اسپایکوژن شرکت کرده اند

به گزارش امید نویس و به نقل از ایرنا، دکتر ساغر براتی روز دوشنبه در نشست مجازی بررسی چالش‌های پیش روی اجرای فاز ۲ و۳مطالعات بالینی واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹ که در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد، افزود: فاز یک واکسن اسپایکوژن با تایید سازمان جهانی بهداشت به پایان رسید و مقالات آن نیز منتشر شد.

وی با بیان اینکه فاز دوم این واکسن با ۴۰۰ نفر نیز به پایان رسید، خاطرنشان کرد: اسپایکوژن در دو دز ۲۵ میکروگرم است که به فاصله ۲۱روز به داوطلبان به صورت عضلانی در بازو تزریق می شود، همین روش برای فاز سوم مورد تایید قرار گرفته و اکنون در حال تزریق است.

به گفته مسوول علمی بخش تحقیق و توسعه واکسن اسپایکوژن، نتایج کارآزمایی بالینی فاز دوم اسپایکوژن به سازمان غذا و دارو ارسال شد که مجوز آغاز فاز سوم هم دریافت شده است.

براتی به فاز سوم این واکسن اشاره کرد و گفت: از شنبه هفته گذشته مطالعات بالینی فاز سوم این واکسن آغاز شده که تاکنون به ۶ هزار و ۳۰۰ نفر دوز اول تزریق شده است، در روند تزریق فاز سه تست انسانی این واکسن در روز اول به ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر تزریق شده و به مرور روزانه به ۱۰۲۰ داوطلب تزریق کردیم.

وی با بیان اینکه سابقه ابتلا به برخی بیماری ها در داوطلبان مورد بررسی قرار می گیرد، ادامه داد: تست های مختلفی روی این افراد انجام می شود که به زودی در قالب مقاله منتشر می شود،  تاکنون ۱۶ هزار و ۸۷۶ نفر در تست بالینی این واکسن شرکت کرده اند.

به گزارش ایرنا، واکسن اسپایکوژن تولید مشترک ایران و استرالیا دارای فناوری ساخت پروتئین نوترکیب است و درصورت موفق بودن مراحل کارآزمایی بالینی این واکسن در ایران توسط سیناژن تولید خواهد شد.

فاز پیش‌بالینی و اول کارآزمایی بالینی واکسن “اسپایکوژن” در استرالیا آغاز شد و پس از آنکه مورد تایید وزارت بهداشت استرالیا قرار گرفت، وزارت بهداشت ایران پذیرفت فازهای دوم و سوم آن در ایران انجام شود.

 

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.