در این روزهای برفی و سرد با انجام برخی موارد ساده از حیوانات و طبیعت مراقبت کنیم و با آنها مهربان باشیم

در این روزهای برفی و سرد با انجام برخی موارد ساده از حیوانات و طبیعت مراقبت کنیم و با آنها مهربان باشیم

 

 

۱-با توجه به بارش برف و عدم وجود خوراک طبیعی برای پرندگان دانه‌های مناسب (گندم، ارزن و برنج) برای پرندگان در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت‌بام بریزیم.

۲-با سرد شدن هوا و کمبود منابع غذایی ممکن است حیوانات وحشی از جمله پرندگان و پستانداران به حاشیه مناطق حفاظت شده ، مناطق مسکونی روستاها و شهرهای نزدیک آن پناه بیاورند. ضمن مراقبت از جان خود از صدمه زدن به آن‌ها خودداری کنیم.

۳-در جاده هایی که در مجاورت مناطق حفاظت شده هستند، رانندگان در این روزها باید با احتیاط بیشتر تردد نموده و با توجه به علائمی که نشان دهنده احتمال عبور حیوانات وحشی از جاده است از این مناطق با سرعت پایین عبور کنند.

۴-صید و شکار پرندگان در این روزها ممنوع بوده و مردم باید از خرید و فروش پرندگان به هر شکلی خودداری نمایند و در صورت مواجهه با تخلف مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی نمایند.

۵-در این روزها از آوردن حیوانات شهری به داخل منازل خودداری کنیم زیرا این جانوران به محیط‌های شهری که سال‌هاست در آن زندگی می‌کنند عادت کرده‌اند و خانگی کردن آن‌ها حتی برای مدت کوتاهی باعث می‌شود دیگر توان زندگی در شهر را نداشته باشند.
البته تغذیه حیوانات شهری تنها در روزهای برفی و یخ زده توصیه می شود زیرا تغذیه حیوانات شهری در روزهای عادی باعث ایجاد اختلال در عادات و رفتار آنها و افزایش جمعیتشان می گردد.

۶-با توجه به زمان خواب درختان در این فصل، تکاندن آرام درختان جهت جلوگیری از شکستگی شاخه ها و عدم آسیب به آنان با رعایت اصول ایمنی توصیه می شود.

  1. 🔹روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان
    🔹انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان
    🔹انجمن بوم بانان گیل ودیلم
    🔹انجمن هم اندیشان و همیاران محیط زیست گیلان
    🔹موسسه دوستداران طبیعت وارنا لاهیجان
مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.