ثبت اثر تاریخی گراند هتل بندرانزلی

ثبت اثر تاریخی گراند هتل بندرانزلی

به گزارش امید نویس و به نقل از ایلنا ولی جهانی در این باره اظهار داشت: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول کشور، اثر فرهنگی-تاریخی «گراند هتل بندر انزلی» که از بناهای مربوط به اواخر دوره قاجار در ایران است، پس از گذراندن تشریفات قانونی در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت. گراند هتل جزء اولین مهمانپذیرهای مدرن با اقتباس از معماری اروپایی در ایران است.

معاون میراث فرهنگی استان گیلان  ادامه داد : درج تاریخ ۱۹۱۷ میلادی به شکل سیمان بری بر روی بخشی از جداره بنا، حکایت از تاریخ ساخت این بنا در اواخر دوره قاجاریه در ایران دارد. وجود تزئینات سیمان بری، ستونها و سرستونهای سیمان بری شده در ایوان ها، ورودی ها و پنجره ها و پوشاندن کل نما با طرح و نقش ها و ابزارهای خاص، از این هتل تاریخی، اثری ماندگار و منحصر بفرد ساخته است.

وی افزود: از آنجایی که حفاظت از آثار تاریخی ـ فرهنگی از وظایف ذاتی سازمان میراث فرهنگی محسوب می شود، لذا این اداره کل با همت کارشناس  معاونت میراث فرهنگی استان همواره می کوشد، تا آثار به جای مانده از گذشتگان را حفاظت و به آیندگان واگذار کند.

 

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.