اکران چهار مستند-پرتره در رشت/گزارش تصویری

اکران چهار مستند-پرتره در رشت/گزارش تصویری

پس از اکران گروهی چند مستند-پرتره از چهره‌های ادب و هنر معاصر ایران در گروه هنر و تجربه‌ی تهران، تعدادی از این مستندها در رشت، تماشاخانه استاد اکبر رادی در دو روز اکران شدند.

مستند اول: «سلطان بی‌تاج ‌و تخت» به کارگردانی مسعود جعفری. درباره‌ی «علی دهباشی»، روزنامه‌نگار، نویسنده و سردبیر مجله‌ی تاثیرگزار و مهم کلک در دهه‌های شصت و هفتاد و سپس مجله‌ی بخارا است. دهباشی برگزارکننده‌ی شب‌های بخارا برای تجلیل از چهره‌های مطرح و شناخته‌شده‌ی ایران و جهان است. همچنین در حوزه‌ی سندپژوهی یکی از نوادر روزگار ماست.

مستند دوم: «فرخی یزدی» به کارگردانی هومن ظریف. درباره‌ی «محمد فرخی یزدی»، شاعر و روزنامه‌نگار آزادی‌خواه و دموکرات صدر مشروطیت است. او سردبیر نشریات حزب کمونیست ایران از جمله روزنامه طوفان بود. او همچنین نماینده مردم یزد در دوره هفتم مجلس شورای ملی بود.

مستند سوم: «سقاخانه به روایت پرویز تناولی» به کارگردانی امیرحسین بهبهانی. درباره‌ی «پرویز تناولی»،  مجسمه‌ساز، نقاش. از وی به عنوان یکی از پیش‌گامان مکتب سقاخانه یاد می‌شود. او از شناخته‌شده‌ترین هنرمندان ایرانی است. مجموعه مجسمه‌های «هیچ»، «دست‌ها» و «قفل و قفس» در زمره معروف‌ترین آثار پرویز تناولی قرار دارند.

مستند چهارم: «او مثل هیچکس نیست» به کارگردانی سیدهادی موسوی. درباره‌ی «علی‌اکبر صنعتی»، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی. او تنها هنرمند ایرانی است که دو موزه به نامش ثبت شده‌است: موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران) یا همان موزه هلال‌احمر در میدان توپخانه تهران.

این مستند ها در تاریخ ۵ و ۶ خرداد، در تماشاخانه استاد اکبر رادی در رشت به اکران در آمد.

گزارش تصویری این اکران گروهی، توسط محمد علی محمدی به استحضار می رسد.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.