رودخانه ها بیشترین میزان غرق شدگی در کشور را دارند

رودخانه ها بیشترین میزان غرق شدگی در کشور را دارند

رییس سازمان اورژانس کشور بیشترین میزان غرق شدگی را در رودخانه ها و در اوایل صبح و غروب اعلام کرد و افزود: در مقوله پیشگیری باید به این امر توجه مضاعفی، معطوف شود.

به گزارش امید نویس و به نقل از ایسنا-منطقه گیلان، پیرحسین کولیوند در سومین همایش ملی پیشگیری از غرق شدگی، در دهکده ساحلی بندرانزلی ضمن گرامی داشت یاد شهدایی که در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند، گفت: سالانه ۳۶هزار نفر در دنیا بر اثر عرق شدگی فوت می شوند که متاسفانه بیشتر این جمعیت از میان سنین جوان و مولد جامعه هستند.

وی تصریح کرد: غرق شدگی سومین علت مرگ و میر حوادث غیر عمدی در جهان و مسئول ۷ درصد مرگ مرتبط با حوادث است، در این میان ۹۰ درصد افراد غرق شده، از طبقات متوسط و ضعیف جامعه هستند.

رییس سازمان اورژانس کشور با ارایه آماری در این خصوص، سهم قاره آفریقا را ۱۵ تا ۲۰ برابر اروپا دانست و افزود: در حالی که در جهان ۶ دهم درصد بار بیماری ها، مربوط به غرق شدگی است، سهم ایران ۳ دهم درصد از این میزان است. در این راستا، در کشور، مسئول ۲ دهم درصد مرگ ها، غرق شدگی است که این میزان در دنیا ۵ دهم درصد است.

خوزستان، مازندران و گیلان دارای بیشترین آمار غرق شدگی در سال گذشته

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به روند کاهشی نرخ مرگ و میر ناشی از غرق شدگی در ایران، یادآور شد: مرگ ناشی از غرق شدگی، به میزان ۸۰ تا ۸۴ درصد سهم آقایان بوده که در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته، کاهشی ۹ درصدی را شاهد بوده ایم. این مهم، حاصل همکاری های بین سازمانی در حوزه های مختلف است.

وی ادامه داد: بیشترین میزان فوتی ناشی از غرق شدگی در سال ۹۷ مربوط به استان خوزستان است و استان های مازندران و گیلان به ترتیب رتبه های دوم و سوم را دارا هستند.

این مقام مسئول، بیشترین میزان غرق شدگی را در رودخانه ها و در اوایل صبح و غروب اعلام کرد و افزود: در مقوله پیشگیری باید به این امر توجه مضاعفی، معطوف شود.

وی با مروری بر سهم گروه های مختلف سنی در مقوله غرق شدگی در کشور، بیان کرد: گروه سنی کمتر از ۱۰ سال، ۲۶ درصد، گروه سنی ۱۱ تا ۲۰، ۲۲ درصد، گروه سنی ۲۰ تا ۳۰، ۱۹ درصد و گروه ۳۹ تا ۴۰، ۱۷ درصد از قربانیان را داشته اند که در این میان درصدی نیز حین کمک رسانی، به علت عدم داشتن آگاهی و مهارت لازم، جان خود را از دست داده اند، میزان تلفات غرق شدگی در زمان تعطیلات، به بالاترین میزان خود می رسد .

رییس سازمان اورژآنس کشور در پایان با تاکید بر اصلاح زیرساخت ها، خاطر نشان کرد: همکاری بین بخشی، توسعه امکانات امدادی و امکانات رفاهی مناسب در طرح های سالم سازی سواحل و نظارت والدین می تواند در کاهش میزان تلفات، مثمرثمر باشد .

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.