در این روزهای برفی و سرد با انجام برخی موارد ساده از حیوانات و طبیعت مراقبت کنیم و با آنها مهربان باشیم

در این روزهای برفی و سرد با انجام برخی موارد ساده از حیوانات و طبیعت مراقبت کنیم و با آنها مهربان باشیم

 

 

۱-با توجه به بارش برف و عدم وجود خوراک طبیعی برای پرندگان دانه‌های مناسب (گندم، ارزن و برنج) برای پرندگان در مکانی از حیاط، بالکن و یا پشت‌بام بریزیم.

۲-با سرد شدن هوا و کمبود منابع غذایی ممکن است حیوانات وحشی از جمله پرندگان و پستانداران به حاشیه مناطق حفاظت شده ، مناطق مسکونی روستاها و شهرهای نزدیک آن پناه بیاورند. ضمن مراقبت از جان خود از صدمه زدن به آن‌ها خودداری کنیم.

۳-در جاده هایی که در مجاورت مناطق حفاظت شده هستند، رانندگان در این روزها باید با احتیاط بیشتر تردد نموده و با توجه به علائمی که نشان دهنده احتمال عبور حیوانات وحشی از جاده است از این مناطق با سرعت پایین عبور کنند.

۴-صید و شکار پرندگان در این روزها ممنوع بوده و مردم باید از خرید و فروش پرندگان به هر شکلی خودداری نمایند و در صورت مواجهه با تخلف مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست اطلاع رسانی نمایند.

۵-در این روزها از آوردن حیوانات شهری به داخل منازل خودداری کنیم زیرا این جانوران به محیط‌های شهری که سال‌هاست در آن زندگی می‌کنند عادت کرده‌اند و خانگی کردن آن‌ها حتی برای مدت کوتاهی باعث می‌شود دیگر توان زندگی در شهر را نداشته باشند.
البته تغذیه حیوانات شهری تنها در روزهای برفی و یخ زده توصیه می شود زیرا تغذیه حیوانات شهری در روزهای عادی باعث ایجاد اختلال در عادات و رفتار آنها و افزایش جمعیتشان می گردد.

۶-با توجه به زمان خواب درختان در این فصل، تکاندن آرام درختان جهت جلوگیری از شکستگی شاخه ها و عدم آسیب به آنان با رعایت اصول ایمنی توصیه می شود.

  1. 🔹روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان
    🔹انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان
    🔹انجمن بوم بانان گیل ودیلم
    🔹انجمن هم اندیشان و همیاران محیط زیست گیلان
    🔹موسسه دوستداران طبیعت وارنا لاهیجان
مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
تمامی حقوق برای پایگاه خبری تحلیلی امید نویس محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.